Reflexió a life.hu-n a hipnoterápiáról megjelentetett téves információkkal kapcsolatban
Egyesületünk reflexiója a life.hu-n a hipnoterápiáról megjelentetett téves információkkal kapcsolatban.
New Wave Media Group Kft.
Life.hu Postacím: 1443 Budapest, Pf: 201. E–mail: info@life.hu Szabó Andrea újságíró részére
Tisztelt Szabó Andrea!
A https://www.life.hu/eletmod/20211021–mi–a–hipnozis–valodi–celia–te–kiprobalnad.html? fbclid=IWAR2rxijag CC2NOVANUKS3fRaUtn7tzPkQh1cGASAm9ka9AFgrou5dHLQQO oldalon közzétett a “Mi a hipnózis valódi célja, te kipróbálnád?” című cikkére a Hipnózis Érdekvédelmi Egyesület nevében Pintér László elnök az alábbi reflexiót teszem.
Mindig nagy öröm, fontos esemény, amikor a hipnózist vagy a hipnoterápiát a média említi. Ez azért is fontos, mert ugyan mára már tudományos bizonyítékok is igazolják a hipnózis jótékony hatását, de a közhiedelemben a hipnózis mindig a misztikum körébe tartozik. Egyesületünk missziója, hogy a lehető legközérthetőbben beszéljen a hipnózisról és a hipnoterápiáról, illetve, hogyha az előző fogalmak összekeverednek más fogalmakkal, akkor arra rámutasson és megkülönböztesse. Levelem ilyen tényekre kívánja felhívni figyelmét.
A hipnózis az egy természetes tudatállapotunk, ami speciális jellemzőkkel rendelkezik, mint ahogy azt Ön is helyesen írta egy fókuszált állapot, ami nem egyenlő a módosult tudatállapottal. A hipnózisban lévő személy térben (tudja hol van helyileg), időben (tudja milyen évet, hónapot, napot írunk), saját magát (tudja a nevét, nemiségét stb.) és a környezetét (kik és mik veszik körül) illetően is orientált. Ezt azért jegyzem meg, mert a módosult tudatállapot kifejezés azt is sugallja, hogy a hipnózis állapotában lévő személy a fenti kompetenciákkal nem rendelkezik, amiből az a feltételezés is fakad, hogy nem tudja kontrollálni mi történik a hipnózis alatt.
Az összpontosított, fókuszált figyelmi állapotban a személynek egyaránt nő a megértő és megoldási képessége, ami nagyobb kontrollt is eredményez, ez a tény önmagában is biztosítja azt, hogy csak olyan szuggesztiókat/javaslatokat fogadjon el, ami a célját szolgálja. Másképp kifejezve a hipnózisban lévő személy nincs kiszolgáltatott helyzetben, pontosan tudja mi történik vele és a helyzetét ellenőrzése alatt tartja, ennek megfelelően csak olyan szuggesztiókat fogad el, amivel egyetért. Ezért, ha felejtésre adott szuggesztiót kapna, akkor azt is csak akkor fogja elfogadni ha az egyezik vele és előre egyeztették. Aminek csak és kizárólag egyetlen célja lehet és az nem más mint hogy a hipnózis alanyává válni akaró személy ne korlátozza saját magát a célja elérésében.
Nem ismert előttünk egyetlen olyan eset sem, amely igazolja azt a feltételezést, hogy egy páciens a hipnózis “szövődményeként” (ti.: ahogyan ezt a szót a cikk használja) élt volna át traumát és ennek a romlása öngyilkossági kísérletig fajulhatna. Ugyan hangsúlyozza a cikkben, hogy nem a hipnózis, hanem a trauma okozza, de előtte mégis összekötötte a trauma megjelenésének a lehetőségét a hipnózissal ez így azt sugallja az olvasónak, hogy a hipnózis akár életveszélyes lehet, ami a cikk előző pozitív tartalmát ássa alá. Gondolom, hogy nem ez volt a célja, De, ha mégis pejoratív (negatív) tartalom volt a célja, akkor a fentieket kiegészítve:
Mi az, ami nem hipnoterápia, és nem hipnózis de használja a szuggesztiót?!
A mindennapokban szinte minden modern technológiát alkalmazó, használó embert érnek hipnotikusnak vélt, de valójában olyan szuggesztív hatások, amik a hiszékenységet használják ki és a többségük még káros is. Ezzel sok szakember tisztában van, sőt kifejezetten ezen hatások miatt alkalmaznak technológiákat és módszereket. Ilyen technológiai eszközök pl.: a TV, a rádió, a közösségi–, és szociális médiát továbbító eszközök, mint a mobiltelefon. Ezeken az eszközökön keresztül a szándékos szuggesztív / befolyásolási hatás elérése kifejezetten cél. Értsük alatta, hogy nem csak a száraz tények tudatos ismertetése történik meg, hanem az érzelmekre való rájátszás, hatás elérése a fő cél. Az érzelmi hatások ugyanis tartósak, ezért a hírekben, a reklámokban és sok zenében is erre apellálnak tudatosan. Nem nézve annak az egyénre gyakorolt más hatásait.
A pszichoterápia kifejezés a cikk vége felé megjelenik. Fontosnak tartom, hogy tájékoztassam arról, hogy a pszichoterápia az nem hipnoterápia. A két terápia között jelentős különbségek vannak, nem véletlen van, hogy a nevük is különböző. A különbségekre itt most nem térek ki, hiszen a cikk nem erről szól.
Bízom benne, hogy a fentieket figyelembe véve a cikk tartalmát újra gondolja és javítja. A hipnózis és hipnoterápia témakörében egyesületünk mindig örömmel ad tájékoztatást.
Tisztelettel:
Pintér László elnök
Eredti pdf.:
Kliens Védelem
Az általunk minősített hipnoterapeuták magas szakmai és etikai követelményekről tettek tanúbizonyságot, ami garantálja, hogy a lehető legelhivatottabb, legmagasabb színvonalú terápiát nyújtsák. Működésüket szigorú szakmai felelősségre vonhatóság mellet gyakorolják.
Miért érdemes tagnak lennem?
- Tagjaink felé a Kliensek bizalommal vannak, mert egyesületi tagságuk garanciát jelent a számukra!
- Jogi és etikai védelmet és iránymutatást adunk.
- Képviseljük a tagság, a szakma érdekeit.
- Lehetőséget biztosítunk az ismertségre.